Pôžičky a úvery
Už sa vidíte v novom vozidle, na exotickej dovolenke alebo v novo zrekonštruovanej kúpeľni? V dnešnej dobe si na všetko môžete požičať. Pamätajte si ale, že túžby majú byť predovšetkým hnacím motorom k vlastnej aktivite, nie motívom k neuváženému rozhodnutiu, ktoré môže vyjsť poriadne draho. Pôžičky a úvery totiž majú jeden hlavný účel – pomôcť preklenúť obdobie, keď človek nemá potrebné financie na opodstatnené nákupy, či k zadováženiu vlastného majetku. Taký úver totiž slúži na dobrý účel a rozhodne by nemal klienta dostať do situácie, v ktorej nebude schopný peniaze vracať.
Rozum do hrsti, nech nie ste v pasci
Pôžičky sú základný úverový produkt, prostredníctvom ktorého žiadateľ získa finančné prostriedky za určitú cenu (úrokovú sadzbu) na stanovenú dobu. Súčasný trh ponúka veľmi široké spektrum variantov od drobnejších pôžičiek až po čiastky v rádoch niekoľko tisíc eur. Keď už o akomkoľvek úvere premýšľate, prvým krokom by mala byť dôkladná analýza rodinného rozpočtu pod vedením odborníkov. Tí posúdia, či je pre vás pôžička v danej chvíli najekonomickejšou voľbou; napríklad bežné výdavky by ste rozhodne nemali riešiť krátkodobými úvermi! Vďaka znalosti jednotlivých produktov navyše poradcovia dokážu klientom nielen vybrať ten najvhodnejší, ale prípadne aj vyjednať výhodnejšie podmienky.
Viete, že:
- Splatnosť pôžičky by mala zodpovedať životnosti spotrebných tovarov, ktoré si z úveru zadovážite? Nikto predsa nechce splácať niečo, čo už dávno neslúži.
- Môžete získať lepšiu úrokovú sadzbu, keď viete, na aký účel peniaze z úveru použijete? Skutočne stačí len čestné prehlásenie.
- Pôžičky môžu zdražieť rôzne poplatky za ich spracovanie, vedenie účtu, za čerpanie atď. Pýtajte sa otvorene, nech viete, čo vás čaká.
- RPMN – ročná percentuálna miera nákladov - pomáha vyhodnotiť výhodnosť pôžičky. Nebojte sa požiadať odborníkov o porovnanie, zarobíte na tom.
- Najčastejším dôvodom pádu do dlhovej špirály je zlé vyhodnotenie schopnosti splácať budúce záväzky? Vezmite rozum do hrsti a obráťte sa na poradcu s prosbou o vyhodnotenie svojho rozpočtu.
Najvyužívanejšie typy peňažných úverov
Kontokorentný úver
Doplnok k bežnému účtu umožňujúci klientovi opakovane čerpať z účtu peniaze aj v prípade, že na ňom nemá dostatočnú hotovosť.
Spotrebiteľský úver
Slúži k bežným nákupom napríklad: kúpe spotrebného tovaru, automobilu či vybavenia domácnosti.
Úvery zo stavebného sporenia
Slúžia k financovaniu investícií na bývanie (rekonštrukcie, vyrovnania, modernizácie, vybavenie nehnuteľností a pod.) bez záložného práva k nehnuteľnej veci.
Prevádzkový úver
Prostriedky získané z prevádzkového úveru sa používajú najmä na preklenutie obdobia, kedy firma nemá potrebné financie napríklad na nákup materiálu.
Konsolidácia úverov
Zlúčením niekoľkých pôžičiek do jednej je možné znížiť mesačné splátky.
Ako priania meníme na realitu
Efektívne prepájame ponuku mnohých finančných inštitúcií na trhu so službou nezávislého finančného poradenstva.
Pýtame sa, aby sme mohli pripraviť bezchybný osobný finančný plán.
Predstavíme finančný plán a produkty, ktoré potom spoločne zrealizujeme.
O klientov sa staráme dlhodobo podľa ich aktuálnych potrieb.